
Tradycje winiarskie polskiego Miasta Bachusa sięgają XIII w. Pofałdowane ukształtowanie terenu oraz sprzyjający klimat sprawiły, że zaczęły tu
powstawać winnice. Dzisiaj w Zielonej Górze w siłę rosną rodzinne przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją wina, a liczba koneserów zainteresowanych zielonogórskimi trunkami wzrasta każdego roku.

W tegorocznym programie Święta Winobrania, oprócz trwającego cały tydzień Jarmarku Winobraniowego na Starym Rynku, warto zawitać na niedzielny Korowód Winobraniowy (6.09), a także ruszyć na wycieczkę pieszą lub rowerową winiarskim szlakiem. Jest też mnóstwo ciekawych, tematycznych imprez towarzyszących jak wystawa fotografii "Winobranie w obiektywie", wystawa poplenerowa I Pleneru Malarskiego 2009 pt. "Pejzaże winne i niewinne", XIV Ogólnopolski Zlot Winobraniowy, Winobraniowe Spotkania Teatralne w Lubuskim Teatrze czy Kolekcje winobraniowe ze zbiorów Muzeum Ziemi Lubuskiej. W sobotę 12 września odbędzie się finał konkursu na najlepszy produkt regionalny z winogron oraz otwarty Konkurs Win Domowych w kategorii Wina Gronowe i Wina Owocowe. Oprócz tego koncerty gwiazd, warsztaty artystyczne, pokazy magii i konkursy dla dzieci.

Do Zielonej Góry warto wybrać się z przewodnikiem turystycznym pt. "Zielona Góra. Miasto Bachusa". Jak pisze autor przewodnika, Marcin Jerzynek "Zielona Góra, choć mogłaby, nie kończy się na winie. To miasto historii - jej miłośnicy docenią majestatyczną konkatedrę św. Jadwigi i zabytkowy rynek, sportu - jest niekwestionowaną stolicą polskiego żużla, przyrody - słynie z czystych lasów i parków, a także dobrego humoru - to kabaretowe zagłębie, w którym pierwsze szlify zdobywały m.in. Grupa Potem, Ciach i Jurki.
Więcej informacji:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz