czwartek, 29 października 2009

14 wyjątkowych zamków, które warto zobaczyć, cz. I

Często, gdy planuję swoje wyjazdy wakacyjne, szczególną uwagę zwracam na zamki oraz pałace, jakie mogę zobaczyć po drodze. Nieraz pośród gór, lasów, a nawet na środku jeziora, można odnaleźć prawdziwe perełki dawnej architektury, wciąż głoszące sławę i potęgę ich dawnych właścicieli. Poniżej zobaczyć możecie zdjęcia 14 jedynych w swoim rodzaju budowli. Naprawdę warto odwiedzić przynajmniej część z nich.


Mont Saint-Michel
Zamek zbudowany na morskiej skalistej wyspie we francuskiej Normandii - wypełnia ją prawie całkowicie. Ciekawostka: był to jeden z pierwszych obiektów, które zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Zamek Neuschwanstein
Wybudowano go na skalistym wzgórzu Hohenschwangau w połudnowo-zachodniej Bawarii. Misternie zaplanowany zamek - ze swymi łukowatymi portalami, oknami arkadowymi oraz strzelistymi wieżyczkami kojarzyć się może z bajkowym zamkiem rodem z Disneylandu (plotki głoszą, że Neuschwanstein stanowił dla Disneya pierwowzór).
Zamek Matsumoto
To za jeden z czterech japońskich zamków będących skarbami dziedzictwa narodowego. Jest on również jednym z najlepiej zachowanych budowli tego typu wraz z donżonem, czyli górującą nad okolicą wieżą obronną.


Zamek Coca

Zbudowano go w XVw. na polecenie Arcybiskupa Alonso de Fonseca. Tą budowlę uważa się za jeden z najbardziej wartych zobaczenia zamków w Hiszpanii. Choć budowla posiada cechy obronne (wieżyczki z czerwonej cegły, a wokoło - głęboka fosa), spełniała częściej funkcje pałacu, niż zamku.


Isola di Loreto

Zamek Loreto zaczęto budować około roku 900, obecnie możemy podziwiać budowlę w stylu neogotyckim. Znajduje się ona na wyspie L'Isola di Loreto będącej najmniejszą z wysp na jeziorze, znajdującą się nieopodal miasta Montisola we Włoszech.


Pałac Potala
Jedyny w swoim rodzaju pałac zbudowany na Czerwonym Wzgórzu w Tybecie (Lhasa). Został zbudowany w XVIIw. przez króla Songtsena Gampo i był siedzibą Dalaj Lamów aż do wieku XX, kiedy to czternasty (obecny) Dalaj Lama musiał schronić się w Indiach, gdzie znajduje się jego obecna siedziba - w mieście Dharamsala.


Predjamski Grad
Niecodziennie umieszczony zamek znajdujący się w Słowenii, w regionie Postojna (zaledwie 11 km od sławnej jaskini Postojna). Ta renesansowa budowla (jej początki sięgają XIIw.) została "wmurowana" w obszerną krasową jaskinię, zakrywając jej wejście.
Tyle na dziś, zapraszam do odwiedzin za kilka dni - już wkrótce pojawią się kolejne przepiękne zamki.


1 komentarz:

  1. superb places. amazingly beautiful.
    Predjamski Grad and Zamek Matsumoto seems unnatural.

    ____________________________
    Murree Hotels

    OdpowiedzUsuń